Co zrobić, gdy psu złamał się ząb?

Zęby psów, podobnie, jak zęby ludzi, są podatne na uszkodzenia. Może do nich dojść np. podczas intensywnej zabawy albo w czasie jedzenia wyjątkowo twardych pokarmów. Co należy zrobić jeśli naszemu zwierzakowi przydarzy się taka sytuacja? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Złamanie zęba – pierwsza reakcja

Jeśli nasze zwierzak złamał zęba, konieczne jest stwierdzenie, jak jest wielkość rany. Duże znaczenie ma także ustalenie, czy kawałek kości, który pozostał w pysku stanowi zagrożenie dla tkanek. Czy jest ostry? Czy wystaje, w sposób, który może ranić dziąsła? Jeśli tak, konieczna będzie wizyta u weterynarza. 

Wizyta u specjalisty jest zalecana również wtedy, gdy pies przez następne godziny i dni zachowuje się inaczej niż zazwyczaj. Niepokojące sygnały to opuchlizna, brak apetytu, apatia i widoczne odczuwanie bólu.

Złamanie zęba – jak może pomóc weterynarz?

Jeśli zauważymy wspomniane wyżej niepokojące sygnały, należy udać się do specjalisty, który przeprowadzi dalsze badania. Jednym z podstawowych sposobów jest wykonanie RTG. Badanie to pozwala wykryć ropnie tworzące się wokół korzeni zębów oraz zgorzeli miazgi (są one wynikiem działania bakterii obecnych w obnażonych kanalikach zębinowych). Należy pamiętać, że takie zmiany nie są widoczne gołym okiem, a ich diagnostyka wymaga specjalistycznego podejścia.

Profesjonalny gabinet stomatologiczny dla zwierząt oferuje także:

  • tzw. bonding, czyli zamknięcie kanalików zębowych specjalną żywicą stomatologiczną – zabieg wykonywany jest, gdy ubytek szkliwa z zębiną jest świeży,
  • zabieg częściowej amputacji miazgi, który można przeprowadzić, gdy złamanie jest świeże – ma do 24–48 godzin,
  • leczenie kanałowe lub całkowite usunięcie zęba – gdy wypadek miał miejsce stosunkowo dawno (>48 godzin).

Udostępnij:

wenet