Dlaczego wiele psów ma problemy ze stawami?

Regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym są bardzo ważne, aby zadbać o zdrowie czworonoga i zapobiec poważnym problemom. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne schorzenia, które dotykają psów stosunkowo często. Mowa tutaj na przykład o problemach ze stawami, które dotykają wielu czworonogów. W dzisiejszym wpisie mówimy, skąd się biorą, czym się objawiają i w jaki sposób można sobie z nimi radzić.

Skąd się biorą problemy ze stawami u psów? 

Niestety problemy ze stawami to powszechne schorzenie występujące u psów niezależnie od rasy czy wieku. Jednak zwyrodnienie dotyczy przede wszystkim starszych psów, najczęściej dotyka czworonogów, które ukończyły ósmy rok życia. Właśnie dlatego posiadając psa, warto pamiętać o regularnych konsultacjach ortopedycznych zwierząt.

Przyczyną, która powoduje takie problemy zdrowotne u czworonogów, zwykle jest zniszczona chrząstka, która z kolei prowadzi do zapalenia stawu, które może skutkować zwyrodnieniem. Może się do nich przyczynić również nadwaga zwierzęcia, dlatego warto dbać o jego dietę i odpowiednią ilość ruchu. Co ważne, na problemy ze stawami szczególnie narażone są duże rasy psów, na przykład labradory.

Jak rozpoznać problemy ze stawami u czworonoga i jak sobie z nimi radzić? 

Podczas wizyt w lecznicy weterynaryjnej lekarz informuje o ewentualnych problemach ze zdrowiem pupila, a regularne odwiedzanie weterynarza to najlepszy sposób na kontrolowanie jego zdrowia. Warto jednak wspomnieć, że istnieją pewne objawy, które mogą być zauważone przez właściciela czworonoga. Jest to przede wszystkim utykanie, nadmierne lizanie łapek czy problemy z toaletą. Oprócz tego pupil może okazywać niechęć do biegania, dużo spać i szurać łapami, zamiast je podnosić.
Podejrzewając problemy ze stawami u psa, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który wykona badania RTG i sprawdzi reakcje pupila na różne bodźce. Dzięki temu znajdzie przyczynę problemów, rozpocznie leczenie i zaleci zmiany w odżywianiu czy aktywności psa. W takich przypadkach często konieczne okazuje się uzupełnienie diety w kwasy tłuszczowe Omega 3 i glikozaminoglikany. W razie potrzeby niezbędna może być też likwidacja nadwagi i odpowiednie ćwiczenia, na przykład z pływania.  

Udostępnij:

wetkonstancin