Jak postępować z kotem po sterylizacji?

Każdy zabieg operacyjny sprawia, że zarówno człowiek, jak i zwierzę, musi przejść okres rekonwalescencji, aby dojść do pełnej sprawności. U kotów jednym z powszechnie przeprowadzanych zabiegów jest sterylizacja, która zapobiega rozmnażaniu. Co zrobić, żeby pomóc naszemu pupilowi po wizycie u weterynarza? Jakie działania podjąć tuż po operacji, a jakie kroki są niezbędne w dłuższej perspektywie? W naszym artykule przedstawiamy kilka ciekawych porad.

Jak opiekować się zwierzęciem po sterylizacji?

Przede wszystkim jeszcze przed zabiegiem warto dopytać weterynarza o to, jak przebiega cały proces oraz czego się spodziewać się po jego zakończeniu. Zdobycie takiej wiedzy pozwoli zmniejszyć odczuwany stres, a co za tym idzie umożliwi lepszą pomoc pupilowi.

Co możemy zrobić tuż po wykonaniem zabiegu? Warto pamiętać, że w czasie pierwszej doby po operacji kotka może być senna, osowiała, mniej skłonna do poruszania się, a także pozbawiona apetytu. Kluczowe znaczenie ma więc zapewnienie jej spokoju, ciszy i miejsca, w którym może swobodnie wypocząć. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie legowiska ułożonego w zacisznym miejscu i dostępnego bez konieczności wspinania się, czy skakania. Obok legowiska warto ułożyć kuwetę. W pierwszych godzinach kotka zmaga się bowiem ze wzmożoną produkcją moczu i potrzebuje stałego dostępu do kociej toalety.

Kolejnym ważnym elementem jest zabezpieczenie szwów i bolącego miejsca. Pomocny może okazać się specjalny kubraczek, który trudno jest ściągnąć i który zapobiega wylizywaniu sierści. 

A co powiedzieć o karmieniu? W pierwszych godzinach po sterylizacji konieczne jest zachowanie postu. Po upływie kilkunastu godzin należy powoli wprowadzić wodę, która jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej kondycji ciała. Z kolei na drugi dzień można już podać lekkostrawny posiłek – oczywiście obserwując, czy nie dochodzi do wymiotów.

Jak długo trwa rekonwalescencja po sterylizacji?

Wspomniane wyżej środki ostrożności należy zastosować przez około dwa dni po zabiegu lub tak długo, jak zwierzak jest osowiały. Gdy zauważymy, że nasz pupil odzyskuje dawną energią należy nieco zmienić podejście.

Po pierwsze konieczne jest ograniczenie jego aktywności ruchowej, takiej jak skakanie, czy zabawa. Mimo lepszego samopoczucia rany pooperacyjne nie zostały jeszcze zasklepione – wymagają one czasu i delikatnego poruszania się. 

Po drugie, należy pamiętać o ściągnięciu szwów w czasie wyznaczonym przez weterynarza. Zazwyczaj następuje to około dwóch tygodnie po sterylizacji. Warto jednak pamiętać, że niektóre szwy należą do grupy samowchłaniających się, co oznacza, że nie zachodzi konieczność ich usuwania.

Duże znaczenie ma także zmiana diety zwierzaka. Sterylizacja jest zabiegiem, który wpływa na funkcjonowania organizmu i wyraźnie spowalnia metabolizm. Dotychczasowe produkty należy więc zamienić na mniej kaloryczne, choć wciąż pożywne, dania, które ograniczą ryzyko otyłości.

A co zrobić jeśli mimo upływu kilku dni kotka wciąż nie czuje się lepiej? Konieczna może okazać się wizyta u specjalisty. Dzięki temu upewnimy się, że rekonwalescencja przebiega prawidłowo i że nie występują groźne komplikacje, takie jak obrzęk, czy infekcja.

Udostępnij:

wetkonstancin