Jak wygląda kastracja psa?

Kastracja to zabieg chirurgiczny wykonywany m.in. gdy chcemy zapobiec rozmnażaniu się naszego pupila, a także gdy w grę wchodzą kwestie zdrowotne, w tym problemy hormonalne, czy ryzyko wystąpienia nowotworu. Chociaż określana jest ona jako zabieg rutynowi, to wymaga odpowiedniego przygotowania i pomocy specjalisty. Co warto wiedzieć o kastracji? I jak przebiega ona w przypadku samców? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jak przebiega kastracja psa?

Na czym polega zabieg kastracji u samców? Jak już wspomnieliśmy, jest to zabieg chirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Polega na usunięciu jąder przy pomocy cięcia przedmosznowego lub cięcia na mosznie. Końcowy etap zabiegu to dokładne zszycie ran, w celu uzyskania szybszego gojenia. Kastracja trwa około dwudziestu minut.

O czym należy pamiętać po przeprowadzeniu zabiegu? Przede wszystkim o tym, żeby zapewnić pupilowi spokój i wygodę. Konieczne jest także zabezpieczenie rany przed zanieczyszczeniem i przed wylizywaniem, które może prowadzić do wyrwania szwów i powiększenia się rany (skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie kołnierza). Oczywiście w przypadku dolegliwości bólowych wskazane jest zastosowanie środków zmniejszających dyskomfort. 

Co warto wiedzieć o kastracji?

Przed ustaleniem terminu zabiegu konieczna jest konsultacja ze specjalistą, lekarzem weterynarii, który sprawdzi stan zdrowia naszego pupila, zweryfikuje możliwość przeprowadzenia kastracji, a także poda wskazówki, które należy zastosować przed kolejną wizytą.

Kastracja ma wiele zalet, związanych nie tylko z seksualnością naszego pupila. Jedną z najważniejszych jest fakt, że zabieg ten może chronić przed rozwojem nowotworów i zaburzeniami hormonalnymi. Pozwala uniknąć m.in. raka jąder i schorzeń prostaty u psów, a u suczek zagrażającemu życiu ropnemu zapaleniu macicy oraz pewnych rodzajów guzów. Co więcej, zabieg ten może mieć wpływ na zachowanie zwierzaka np. poprzez zmniejszenie agresji u samców.

Jak długo trwa okres rekonwalescencji?

Tak naprawdę zależy to od kondycji zwierzaka, a także od osobistych predyspozycji, zdrowia i wieku. Przez pierwszych kilka godzin pies może być ospały, obolały i przygaszony. W kolejnych dniach powinien jednak stopniowo wracać do pełnej sprawności. Mimo to konieczne jest pamiętanie o minimalnej aktywności fizycznej, a także o kontroli stanu szwów. 

Udostępnij:

wetkonstancin